PROJEKT
Projekt terminala lotniczego w Szymanach – U1204
Nasze studio architektoniczne z Łodzi wykonało projekt konkursowy Terminala lotniczego w Szymanach województwo Warmińsko-mazurskie.
Projektowany terminal zlokalizowano w sąsiedztwie północnego krańca drogi startowej, po jego wschodniej stronie zgodnie z założeniami wynikającymi z materiałów przedstawionych w założeniach konkursowych. Przed budynkiem terminala utworzony został trójkątny plac otwierający się w kierunku przystanka lokalnej linii kolejowej. Chodniki, podjazd dla postoju krótkoterminowego oraz pas ruchu autobusów z przystankiem autobusowym zaprojektowano pod wysuniętym zadaszeniem. W dalszej części znajdują się parkingi dla samochodów osobowych 330szt. i autokarów 7szt.
Terminal został zaprojektowany jako jednoprzestrzenna hala, w konstrukcji drewna klejonego – słup i dźwigar (jedno z tańszych rozwiązań) słupy konstrukcyjne wysunięto przed lico szklanej ściany osłonowej, dach (kryty blachą stalową powlekaną) wysunięto poza obrys budynku co pozwoli zabezpieczyć podróżnych przed opadami atmosferycznymi. Wysunięta część dachu wsparta jest na słupach żelbetowych. Wewnątrz budynek terminala jest jednoprzestrzenną kubaturą opartą na powtarzalnym module szerokości 8,40m. Może być dostawiany do budynku umożliwiając jego rozbudowę.
Projektowany terminal ma wysokość dwóch kondygnacji nadziemnych. Pod częścią terminala będzie wykonana kondygnacja podziemna przeznaczona na pomieszczenia techniczne
Parter budynku zajmują wszelkie pomieszczenia związane z obsługą podróżnych w części wejściowej sala odpraw biletowo – bagażowej, po lewej stronie część przylotów, po prawej odloty oraz funkcje publiczne. Druga kondygnacja obiektu skomunikowana trzema klatkami schodowymi jest przeznaczona głównie dla obsługi portu lotniczego. Znajdują się tam też szatnie, pomieszczenia socjalne dla personelu i połączona jest z antresolą na której znajdują się pomieszczenia administracyjne, restauracja i pomieszczenie skupień, dostępne z poczekalni odrębną klatką schodową i windą dla niepełnosprawnych.
Odważna, dynamiczna forma budynku terminala inspirowana jest przez ptaki szybujące nad lasami i jeziorami mazurskimi. Drewniane słupy otaczające budynek przypominają pnie drzew a tafle szkła niczym mazurskie jeziora odbijają urzekające otoczenie portu lotniczego. Materiały wykorzystane w budynku terminala pozostają w dialogu z otoczeniem drewno symbol tradycji i natury koresponduje ze szkłem symbolem postępu i nowoczesności.